תוכן

VIP

Q&A

ENG

צור קשר

תוכן

VIP

שאלות
נפוצות
Q&A

ENG

Contect Us
צור קשר

גליון #5
מה זה עסקת קומבינציה?

כל מיזם התחדשות עירונית מתחיל בניסוח העסקה וקביעה מראש של התמורות אשר בעלי הדירות ו/או בעלי הקרקע יהיו זכאיים במידה והפרויקט יבשיל ויגיע לסיומו המוצלח.
אם אתם בעלי קרקע הנכללת במסגרת פרויקט להתחדשות עירונית ככל הנראה שתוגש לכם הצעה לעסקת קומבינציה עם היזם.

הדבר חשוב ביותר בכל פרויקט התחדשות עירונית הוא מערכת היחסים שבין יזם הפרויקט ובין בעלי הדירות ו/או הקרקע. פרויקטים רבים נתקעו בשל הבניית מערכת גומלין לא טובה בין הצדדים ותיאום ציפיות שגוי ולא מדוייק ביניהם.
מערכת הגומלין במקרה של בעלי דירות בבניין משותף הינה פשוטה וברורה מאוד לכל הצדדים. במקרה של בעלי קרקע מערכת גומלין זו נקראת “עסקת קומבינציה”.
מדובר למעשה על שיתוף פעולה בין הצדדים כשהיזם לוקח את האחריות המלאה להוביל, לתכנן, לקדם ולבנות את הפרויקט כשבסופו של התהליך בעלי הקרקע מקבלים את תמורתם כפי שסוכמה מראש בעסקת הקומבינציה.

מאחר ועסקאות קומבינציה הינן נפוצות מאוד בתחום ההתחדשות העירונית, ניתן למצוא הרבה מאוד דוגמאות של עסקאות מסוג זה וכך ניתן ללמוד שמרבית העסקאות זהות במהותן ובמתווה המסגרת שהן מציעות.
כמו כן, וחשוב לא פחות, ניתן להבין שלמעשה ישנם אחוזי קומבינציה אחידים ו/או משותפים לכל עיר ולאזורים שונים בכל עיר ולמה?

עסקת קומבינציה, כמו כל עסקה נדל”נית, נשענת על מחירי הקרקע וכתוצאה מכך על מחירי הדירות, דבר אשר ישתקף כפועל יוצא גם באחוזים שהעסקה מציעה לכל אחד מהצדדים.

אם כך, כל עסקת קומבינציה מורכבת משני מרכיבים עיקריים:

  1. אחוז הקרקע (וכמות זכויות הבנייה אשר היא מכילה) המוענק ליזם.
  2. מספר יחידות הדיור (ו/או כמות המטרים הבנויים) שיקבל בעל הקרקע בתמורה.

ישנם שני סוגים עיקריים של עסקות קומבינציה:

  1. עסקת קומבינציה ברוטו:
    עסקה זו מניבה לבעל הקרקע אחוזים מסה”כ השטחים ו/או הדירות שיבנו על הקרקע במקביל לתשלומי כלל המיסים אשר מחוייבים בחוק. בעסקה מסוג זה בעל הקרקע מקבל אחוז גבוה יותר בעסקה מחד, ומאידך הוא שותף מלא גם לסיכונים ולחוסר הוודאות בעסקה ובשינויים העלולים, מטבע הדברים, להתרחש במהלך קידומה כפי שקורה במרבית עסקאות הנדל”ן מאחר והן תלויות בהרבה גורמים עם אינטרסים לא בהכרח דומים.
  1. עסקת קומבינציה נטו:
    עסקה זו הינה זהה במהותה לעסקת הברוטו אך היא למעשה מצמצמת באופן ניכר ומשמעותי את הסיכון שלוקח בעל הקרקע ע”י כך שהיזם לוקח על עצמו את כלל המיסים והאגרות וההיטלים אשר ידרשו לכל אורך חיי הפרויקט. מאידך, כפועל יוצא מכך, אחוז התמורה אשר יקבל בעל הקרקע יהיה בהכרח נמוך יותר.

ההיתרון הגדול בעסקת קומבינציה הוא שבעל הקרקע מקבל תמורה גדולה באופן משמעותי מכל עסקת מכר אחרת שהוא יוכל לעשות על הקרקע שלו כאשר במקביל הוא ממשיך להניב תשואה באופן שוטף מהדירות אשר התקבלו בסוף התהליך.

מרגישים שאתם זקוקים למידע נוסף בנושא זה?

צרו איתנו קשר

נושאים נוספים לעיונכם

עוד דרכים לתקשר איתנו:

[email protected]
רוצה רק להגיד שלום?
אנחנו נשמח לדבר איתך.

[email protected]
יש לך רעיון לפרויקט מעניין? צריך יעוץ בנושא מסוים?

אנחנו נשמח לדבר איתך.

planing@s-molcho.com
אנחנו אוהבים לדבר על אדריכלות.

אנחנו נשמח לדבר איתך.